Valla Kanyonu

Valla kanyonuKastamonu ili, Pınarbaşı ilçesi, Muratbaşı köyü sınırları içinde bulunur. Küre Dağları Millî Parkı içinde yer alan kanyon 800 m derinliği ile dünyanın en derin 2. kanyonudur[1]Devrekani çayının Küre dağlarını parçalayarak oluşturduğu kanyondur. Uzunluğu 12 km'dir.

Küre dağlarını oluşturan kireçtaşı tabakaların, akarsuların kimyasal yolla aşındırması ile oluşmuştur. Devrekani ve Kanlıçay'ın birleştiği noktadan başlayan kanyon, Cide ilçesi yönünde 12 km ilerler. Devrakani çayı, Valla kanyonundan başka Çatak kanyonu ve Homa kanyonunu da oluşturmuştur.

Kanyonun uzunluğu, parkurunun zorluğu, duvarlarının yüksekliği geçişi tehlikeli hale getirmektedir. Uzman olmayanların ve teçhizatsız kişilerin geçmesi mümkün değildir. Kaybolma olayları ve ölümler olabilmektedir[2].

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden 4 öğrenci Valla Kanyonunda kaybolmuştur. Bu öğrencilerin 14 gün sonra Cide ilçesinden çıkmaları ile kanyon ülke gündemine gelmiştir.[3]. Valla kanyonunun çıkışında Devrekani cayı Loç vadisi içinde akar. Vadi çıkışına 35 m yüksekliğinde Cide barajı ve HES yapımı projesi aşamasındadır

VALLA KANYONU ÖZEL GÜVENLİK ŞİRKETİ

Şirketimiz Otopark Plaka Tanıma Sistemi Yazılımında Özel Çözümler Sunmaktadır.