Reşadiye Camii

Reşadiye Camii, Eskişehir‘in en büyük ve önemli camilerinden biridir. Cami kent merkezinde yer alan en önemli turistik eserler arasındadır. Cami revakları, kubbeleri ve minareleriyle Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır. Nitekim burada bu isimle ilk 1916 yılında inşa edilen yapı Sultan Reşad dönemine rastlamaktadır. Caminin adı da burada inşa edilen eski camiden gelmekle beraber günümüze ulaşan yapının bitiş tarihi 1979 yılına rastlamaktadır.

Reşadiye Camii Osmanlı dönemindeki kimi eserler örnek alınarak tasarlanmıştır. Özellikle Eminönü ilçesindeki Yeni Camii‘nin yapıya ilham verdiği söylenebilir. Cami iki minarelidir. Her minarede iki şerefe yer almaktadır. Ortada devasa bir kubbe, bu kubbenin her yanında da küçük kubbeler bulunur. Osmanlı mimarisinde kubbeler peygamberleri temsil etmektedir. Nitekim kubbenin iç kısmında süsleme sanatıyla Hz.Muhammed ve dört halifenin isimleri yer almaktadır.

Reşadiye Camii’nin bulunduğu alan şehrin en hareketli noktalarından biridir. Caminin devamında Taşbaşı Çarşısı ile İki Eylül Caddeleri yer alır. Bu bölgenin devamında yer alan Köprübaşı ise Porsuk Çayı’nın şehir merkezinden geçtiği en hareketli noktadır. Adalar Bölgesi olarak bilinen yerde düzenlenen gondol ve bot turlarına katılarak Porsuk Çayı üzerinde gezinebilirsiniz.

REŞADİYE CAMİİ ÖZEL GÜVENLİK ŞİRKETİ

Şirketimiz Otopark Plaka Tanıma Sistemi Yazılımında Özel Çözümler Sunmaktadır.